Povinné značení výrobních a skladních prostor

Person Using Forklift

Bezpečnostní značení nejčastěji najdeme na veřejných prostorách v oblasti dopravy a slouží k jasné a rychlé orientaci v místě. Nejen na silnicích je důkladné značení nezbytné. Ze zákona musejí i vlastníci skladů a výrobních prostor oddělit od sebe cesty, které chodci musejí nechat volné pro automatické vozíky od pěší zóny.

Podlahové značení výrobních hal

Bezpečnostní podlahové značení je ve výrobních halách nařízeno například v ČSN 73 5105 – Výrobní průmyslové budovy, ve vazbě na ustanovení § 2 odst. 1 písm. a) zákona č. 309/2006 Sb., a nařízení vlády č. 101/2005 Sb.

Ve výrobních halách je tedy třeba označení prostor s výrobní instalací a prostoru, ve kterém se pohybují příslušní zaměstnanci, také ale dalších nezbytných instalací, jako je značení hasícího přístroje, či oční sprchy. Kromě pěších pruhů a značení oblastí kolem instalací se ve výrobních prostorách také značí kulaté značení například v oblastech, kde je třeba dbát na nošení ochranné helmy, dále oblast, kde je třeba zvýšené opatrnosti aj.

 

Podlahové značení ve skladech

Podle ustanovení § 3 odst. 9 NV 11/02 Sb, je třeba dbát na bezpečnostní značení podlahových. Více o přesných ustanoveních najdete zde.

Ve skladech platí podobné předpoklady na bezpečnostní značení v případě logistických cest pro pěší, pro vysokozdvižné vozíky, přechody ale také místa pro skladování jednotlivých předmětů.

Například je možné barevně rozlišit skladování polotovarů, materiálů a hotových výrobků. Pokud ovšem máte již víc než 3 barvy ve skladu, budete chtít šetřit barvy v rozdělování skladovaných věcí. Pomůže to organizaci a předcházení zmatků. Vždy je možné rozlišit pomocí písmen, nebo čísel. 

 

Bezpečnostní podlahové pásky

Pro podlahové značení můžete najmout firmu, která Vám vše zajistí, což doporučujeme pro velké výrobní, či skladové prostory, ale pro menší prostory se můžete pustit do vylepování sami. Jak na to s bezpečnostními páskami naleznete v tomto článku.

 

Joomla SEF URLs by Artio
Chcete zde publikovat článek, nebo získat zpětný odkaz?

Kontaktujte nás e-mailem: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4